Dēlīšu Bungas??

Bungu tembrs?

Galvenie faktori bungu toņa/skaņas veidošanā ir Korpusa materiāls (koka tips), izmērs (garums, diametrs un biezums), plastikāta/plēves izvēle un skaņošana.

Protams papildus ietekme skaņā ir arī izmantoto kociņu materiālam, svaram un tipam, kas kopā ar mūziķa pieskārienu dod savu artavu kopējā skanējumā.

Lai arī koks un tā kvalitāte ir viens no galvenajiem argumentiem, ne mazāk svarīgs ir arī bungu izgatavošanas veids, jeb ražošanas metode.

Tādi ir 3.

  • PLY (finieris satīts/salīmēts vairākos slāņos kopā ar līmi)
  • One-ply (viengabalaina finiera ražojumi)
  • Staves (segmentētas, koka dēlīšu bungas analoģiski, kā tiek izgatavotas mucas)

Daudzslāņainas finiera bungas (Ply drum shells)

Ģitāru meistars veido akustiskās ģitāras no cietas koksnes, cenšoties pēc iespējas mazāk izmantot līmi savienojumu vietās, jo līme samazina vibrācijas ko izdala koks. Daudzslāņainā finiera bungu slāņus pilnībā noklāj ar līmi, lai tie sapresēti, turētos kopā. Tas dod šiem slāņiem iespēju būt ļoti plāniem un izturīgiem, jo daži no slāņiem ir laminēti, Šāda īpašības bungas padara par plānām, vieglākām un gana izturīgām ņemot vērā sieniņu biezumu. Tomēr šāds ražošanas veids vairāk ir ergonomisku iemeslu, nevis skaņas kvalitātes dēļ. Lielais daudzums līmes finiera saplāksnī, iznīcina koka dabiskās vibrācijas.  Reāli tikai ļoti dārgos daudzslāņu finiera bungu komplektos var dzirdēt paša koka skaņu. Piesitot pie finiera, vai koka noteikti dzirdēsit audiāli nozīmigu atšķirību.

Vienslāņaina finiera bungas (one-ply)

Retāk izmantots paņēmiens Par Šo info var sniegt māte Google

Koka dēlīšu bungas (Stave drums)

Segmentētas koka dēlīšu bungas, analoģiski mucas  konstrukcijai, izmanto veselus koka dēlīšus salīmētus vertikāli kopā, izmantojot tikai 0,1 % līmes apjoma, ko izmanto finiera saplākšņu bungas.  Segmentēti koka dēlīši nodrošina iespēju skaņai plūst cauri kokam daudz ātrāk un plašāk –lasi: tonāli un spektrāli plašāk. To nodrošina unikāla koka īpašība: Anisotropija. Tā ir materiālu īpašība sniegt dažādus rezultātus izdarot mērījumus dažādos virzienos.

Lūk zinātnisks info par akustisko viļņu anisotropisko efektu kokā:

http://micro.magnet.fsu.edu/primer/java/polarizedlight/acoustics/

(nepieciešams Java atbalsts)

Koka dēlīši bungās tiek novietoti koksnei esot vertikāli, kas palīdz skaņai anisotropijas dēļ  plūst kopā ar pašu koksni. Skaņu vilņis, kas ceļo kopā ar koksni izmanto kokos dabiskos esošos kanālus: sulas cauruļvadus, kā rezultātā iegūst plašāku apmlitūdu un nonāk galā ātrāk. Šāds efekts neizbēgami noved pie labākas skaņas pārnešanas no mūziķa radītā uz koku. Rezultāts tam ir ļoti jūtīga bungas ar milzīgu dinamisko diapazonu.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s